Jaký materiál použít na stavbu rodinného domu?
Každý kdo se chystá investovat do svého budoucího bydlení, ať už svépomocí a nebo zkrze firmu je postaven před mnoho otázek a řešení, které většinou nemusel doposud řešit. Zorientovat se proto v množství nabízených řešení může být často nadlidský úkol. Proto publikujeme tento článek, aby Vám pomohl zorientovat se alespoň v těch nejzásadnějších otázkách.
Předpokládejme, že rozměr a typ domu je částečně určen velikostí pozemku, jeho orientací ke světovým stranám a regulačním plánem zastavovaného území. Čím je potřeba začít při výběru materiálu? Tím prvořadým je seřadit si své vlastní pořadí hodnot, které bude předurčovat jakým směrem se vydám. Co si tedy budu muset seřadit?
- Jakou roli v mém výběru hraje pořizovací cena?
- Jakou roli v mém výběru hraje roční spotřeba tepla na vytápění?
- Jakou roli v mém výběru hraje ekologičnost řešení ?
- Jakou roli v mém výběru hraje rychlost výstavby?
- Jakou roli v mém výběru úspora využitelného prostoru?
- Jakou roli v mém výběru hraje kvalita vnitřního mikroklimatu ?
- Jakou roli v mém výběru hrají nestandardní , technicky náročná řešení ?
- Jakou roli v mém výběru hraje architektura?
Dřevostavba a nebo zděná stavba?
V podstatě neuděláte chybu ani v jednom řešení, pokud zvolíte dobře navržený a léty prověřený stavební systém. Jestliže zvolíte kvalitu, potom se cena mezi zděnou stavbou a dřevostavbou nebude nijak významně lišit. V podstatě se nebude lišit ani teplený odpor konstrukce. Existuje nesprávně zažitá představa, že dřevostavba = lépe zateplená stavba. To už dnes neplatí. Nízkoenergetického i pasivního standardu dosáhnete zděnou i montovanou technologií.
Dřevostavba
Umožňuje použít štíhlý nosný systém (štíhlejší než u zděné stavby). Tím pádem získám na své základové desce větší využitelné místo pro plochu místností. Obecně se u běžného rodinného domku může jednat o úsporu cca 10 m2 oproti zděné stavbě z masivního zdiva. Jde o řešení s minimální produkcí CO2 při výrobě. To znamená maximálně ekologiické řešení. Svoji stavbu zrealizuji na klíč v řádu 2-3 měsíců (liší se dle použitých technologií). Mám interiér, který voní dřevem. Po zhotovení základové desky a po provedení zálivky pod stěnové panely už nejsem příliš závislý na počasí a tudíž můžu větší část domu provádět i v zimních měsících.
Co si na druhé straně, ale musím také uvědomit ? Dům je značně závislý na precizním provedení.....Pokud neprovedu velmi kvalitní utěsnění všech konstrukcí parobrzdami a parozábranami, vzniká podstatně větší riziko vlhnutí, plísní a dalších poruch stavby oproti zděné stavbě (masivní konstrukci jímající teplo) a s tím spojených úniků tepla. Dále také nemůžu počítat s akumulací zdiva, to znamená sálání tepla či chladu z naakumulovaných konstrukcí. Toto je prospěšné zvláště v přechodových obdobích roku, kdy díky akumulaci zkracujeme topnou sezónu. Nebo to také může být prospěšné při přerušovaném vytápění domu, kdy i přes výkyvy v topných cyklech stavba "drží teplo". V letních měsících zase může být praktické, že stavba si umí podržet chlad. Pamatujme tedy na to, že dřevostavbu sice rychle vytopíme (nenahříváme zdivo), ale při vyvětrání ohřátého vzduchu mnohem rychleji chládne. Dřevostavba bude také podstatně hůře dosahovat vzduchové neprůzvučnosti konstrukcí. Ta se totiž zvyšuje úměrně s hmotností konstrukce. Ještě jiným hlediskem je například "vrzání" , které známe například z dřevěného schodiště, ale ne už z betonového. Někoho to může vážně rušit v jeho životní pohodě. Nicméně dobře navržená a provedená dřevostavba nebude vážně zaostávat v žádném hledisku oproti stavbě zděné.
Pokračování příště: Co musíme zvážit u stavby zděné?